Ülkemizde Çok Kullanılan Tahta Paletler

EURO PALET

TURPAL PALET

İHRACAT(İPPC) PALET

 ORTA PALETLER

KAĞIT PALET

AYAR PALET

EBATSIZ PALETLER

DİĞER PALETLER

EURO PALET  

Dünya ve özellikle Avrupa da uzun yıllar ve deneyimler neticesinde standartlaşmış ölçülere sahip patantli üretim yapan çivi sayısından tahta kalınlığına, takoz genişliğine ve tasarımına kadar bir çok özelliği ile ahşap paletlerde kullanışlı, sağlam ve uzun ömürlü  paletlerdir. Hali ile ikinci el pazarında da güçlü bir yere sahiptir. Takozlarında EUR, EPAL baskıları ile tanınır. Bu baskıları taklit eden çakma diye tabir edilen sahte Euro paletler de vardır.

TURPAL PALET

Ülkemizde de Euro paletler standırdına sahip kendine özgü kaliteli ve kullanışlı palet yapma çalışmaları sonucu yerli üretim Euro palet niteliğinde patentli tahta paletlerdir. Kalite ve standartlar konusunda epal palet kalitesinde diyebiliriz. Takozlarındaki TURPAL yazısı ile tanınır.

İHRACAT(İPPC) PALET

Özellikle gemi ile yapılan ithalat ihracat işlerinde kullanılan yüksek tonaj kapasiteli tahta paletlerdir. Gemi taşımacılık koşullarına daha uygundur. Ancak iç piyasada da ağır yüklerin taşınmasında tercih edilir. Ölçüleri genel olarak 100×120 şeklinde dir. İppc paletlerin üzerinde damga vardır. Bu damgada çeşitli bilgi ve kodlar bulunur. ikinci el ihracat paletleri ölçülerinden kaynaklı olarak piyasada çok tercih edilmez. Yine de alıcısı bulunmaktadır. Bu paletlere late palet de denir.

Damga Örneği

ORTA PALETLER

Genel olarak orta ince, orta ve kalın orta şeklinde üç gruba ayrılır. Genelde standart ölçüleri 80×120 şeklindedir. Ekonomik tahta paletler olduğu için iç piyasada rağbet gören paletlerdir. 5 tahta 7 tahta gibi üstündeki tahta sayısına göre de isimlendirilirler. Tamiri ve eksiklerinin giderilmesi de kolay olduğundan ikinci el değeri düşük ama sirkilasyonu hızlıdır.

Orta palet

Orta kalın palet 

Orta 7 tahta palet

Orta 5 tahta palet

KAĞIT PALETİ

Orta palet ölçülerine sahip yük taşıma kapasitesi ve maliyeti düşük paletlerdir. Genel de matbaa ve kağıt işleriyle uğraşan firmalar kullandığı için kağıt palet isimi ile anılmaktadır.

Kağıt Palet

AYAR PALET

Euro ve aynı kalitede standartlarında üretilmiş tahta paletlerin uzun süre sonra eskiyerek renginin siyaha doğru kaymasıyla parlaklığını ve canlılığını yitirmesi sonucu yıpranmış olan paletlerdir.

Ayar Palet

DİĞER PALETLER

Tamamı ile üretilen ürünlerin boyutlarına göre ve en ucuz şekilde taşınmasına yönelik, tabiri caiz ise fabrika atölyelerinde üretilen ucuz maliyetli geri dönüşümü düşünülmeyen tahta paletlerdir. Çok sağlamları olduğu gibi çok kullanışsız standart ölçülerden uzak derme çatma tahta paletlerdir bunların depolaması da surun oluşturur çok yer kaplarlar. Piyasa tabirleri ile. Ters çakım palet, çift yüzlü palet, kapalı palet beşeon palet vb isimlerle sınıflandırılmaktadır. İkinci el piyasası yok denecek kadar azdır.

Ters çakım palet

Kapalı palet

Beşeon palet

EBATSIZ PALETLER

Paletlerde yıllarca elde edilen deneyimler sonucunda uluslararası ölçüler oturmuştur. Bu ölçüler çoğunlukla 80×120; 100×120 şeklindedir. Hatta bu ebatlarda kaliteli üretime sahip patentler alınmıştır. Euro, Turpal paletler gibi. Ancak azda olsa ürün çeşitliğinden dolayı farklı ölçülerde paletlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayı bazı ürünlere özel boyut ve kalitede Standartlar dışında üretilen paletler de olmaktadır. Ölçü ve kaliteleri farklılıklar gösteren bu paletlere piyasada kısaca ebatsız palet denilmektedir. Kullanıcısı ve ebatları özel isteğe yönelik olduğundan ikinci el ebatsız ahşap paletlerin piyasası diğerlerine göre biraz düşüktür. Piyasada 110×130 ,105×110,70×80 vb birçok farklı ebatlarda paletler bulunmaktadır.

Ebatsız palet 110×130

Ebatsız palet 110×130


Lütfen İletişime Geçin

Yusuf Bey : 0555 172 95 06

Ankara Çevre Yolu Kenarı, Gürpom Sanayi İvedik/ANKARA

Call Now Button0555 172 95 06 Hemen Ulaşın